Proč je stres nebezpečný? Jak si s ním poradit? Zde je pár rad

10.12.2021

Stres netrápí jen manažery a politiky, ale potkává i běžné lidi, mladého studenta, maminku v domácnosti, staršího člověka nebo někoho, kdo žije sám. Jsme neustále ve spěchu a žijeme poněkud zrychlený život plný povinností a závazků. Stresujeme skoro pořád.

Co si budeme povídat. Všichni víme, že stres je nebezpečný, postihuje tělo, mysl, pocity, chování a dokáže nás doslova paralyzovat do stavu nefunkčnosti. Po delší době přechází v depresi a vyhoření. Z toho pak vznikají nemoci, jako jsou: mozkové příhody, infarkty, žaludeční vředy, nádory, oslabená imunita, psychosomatické stavy.

Se stresem se špatně žije...

Jelikož se v takovém stavu nedá dlouho fungovat, je nutné zjistit příčinu a rozpoznat příznaky. Je třeba uvědomit si důvod, proč ke stresu dochází a jaké jsou jeho spouštěče. Napište si seznam, co všechno vás stresuje a snažte se těm situacím vyhnout. Jste pořád ve stresu? Zjistěte proč a změňte to.

  • Neklaďte na sebe vysoké nároky, předejdete přetížení.
  • Věnujte se jen důležitým věcem, ušetříte spoustu času i energie.
  • Pokud stresujete z toho, že nic nestíháte, udělejte si plán a rozdělte si práci na časové úseky, jedině tak se dá vše stíhat s přehledem.
  • Odpočívejte, i krátká přestávka pomůže. Komunikujte se svým okolím a vyjadřujte své pocity, neduste nic uvnitř sebe.
  • Když si s něčím nebudete vědět poradit, tak se nebojte zeptat.
  • Snažte se vypudit z hlavy všechny negativní podněty a myšlenky.
  • Spánek, relaxování, odpočinek, procházky, sportovní aktivity, hudba, posezení s přáteli a rodinou, smích, hezký film, to jsou jen samé plusy pro dobrou psychiku a zdraví. Stejně jako dodržování pitného režimu, správná životospráva, přísun vitamínů, minerálů, pobyt na čerstvém vzduchu.
  • Naučte se udělat si každý den nějakou drobnou radost, která vás potěší. Řešte své problémy i za cenu, že začnete pak od začátku.
  • Neničte se depresí nebo pocitem, že se vám nic nedaří. Jestli vám tato práce nesedí, najděte si jinou, méně náročnou.

Pokud cítíte, že jste na konci svých sil a už nemůžete dál, okamžitě vypněte a vezměte si na chvíli volno od všeho, co vás stresuje.  V těžším případě vyhledejte odbornou pomoc, nikdo by neměl na své starosti a trápení zůstávat sám. 

Život je dar a i když není někdy úplně bez problémů, čerpejte z něho inspiraci. Pamatujte, pokud nejde o život, nejde vlastně o nic. 

Krásně to vyjádřil John Lennon ve svém citátu:

"Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe."

Blogerka Michaella

(zdroj obrázku: pixabay.com)

blogerkamichaella.cz 2021- bez omezení / Všechna práva vyhrazena 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!