V partnerství se hysterici vyznačují sobectvím, jsou žárliví, vyhledávají hádky, urážejí druhé doma i veřejně

30.11.2021

Hysterici jsou výbornými řečníky, působí na své okolí skvěle, dělají dobrý dojem, mají šarm a vlohy na psaní, kreativitu, hudbu, divadlo, magii. Ukazují se na veřejnosti, jako ušlechtilé duše, mluvící pravdu, které dodržují morálnost a vyžadují za to chválu. Nedokážou zůstat ve stavu klidu, neustále musí druhé provokovat, v klidném prostředí se necítí dobře.

Nikdy nepřipustí omyl, nepřijímá kritiku

Takoví lidé umí vědomě lhát a přizpůsobovat pravdu ve svůj prospěch. Občas podléhají sebevražedným myšlenkám a nedokážou se přizpůsobit novým věcem, nesnáší změny. Umí velice dobře vycítit jakýkoli sexuální zájem opačného pohlaví, rádi se baví, klidně i vícero vztahy najednou, cítí se být atraktivní. Pořád mluví o lásce, ujišťují druhé, jak moc je milují, ale láska nevychází opravdově z jejich vnitřku.

Projevy hysterie:

 • zvláštní emoce, hádky, konflikty a přehnané reakce
 • poutání pozornosti, okázalost, zapojení okolí do svých emočních problémů, sklon k přehánění
 • ztrapňování partnera na veřejnosti, před rodinou
 • předstírání nemoci, citová labilita
 • sexuální provokace okolí, touha na sebe strhnout pozornost všech
 • snaží se vždy dostat vše, co chce
 • k dosažení svých cílů používá pláč, třes, zmítání na zemi, předstírání infarktu, zrychlený dech, touha vylekat okolí, bolest hlavy
 • hysterik touží po lásce, ale zároveň z ní má strach
 • trpí frustrací a pokud je citově zraněný, ventiluje vše na ostatní
 • touží po obdivu, udržuje převážně krátké nebo náhodné vztahy
 • trpí touhou po péči a lásce, hysterik chce být milován proto, jaký je
 • rychle se uráží a na kritiku reaguje vztekem

Počátek všech problémů je v dětství

Jedná se o dva protikladné stavy, kdy dítě dostává moc lásky (a je denně středem pozornosti) nebo je postaveno mimo rodinu, společnost a nedostává žádnou lásku. Děti s poruchou působí už od mala nepořádně, problémově, neposlouchají, vymýšlejí si různé nemoci, snaží se být středem pozornosti, jsou zbrklé, extroverti, se sklonem k exhibicionismu, nebojí se špatné reakce svého okolí, rád si vymýšlí a lžou, překrucují pravdu, snaží se manipulovat s rodiči.

V partnerství se hysterici vyznačují sobectvím, jsou žárliví, vyhledávají hádky, urážejí druhé doma i veřejně

Hledají na jiných pouze chyby, neznají pocit trapnosti, nechávají se ovlivňovat názory druhých. Tyranizují své okolí i rodinu, vynucují si pozornost přehnaným způsobem, i tam, kde se to nehodí. Děti tahají do hádek všeho druhu a dokážou vydírat citově všechny členy rodiny. Jsou skandální, samolibí, chtějí sami určovat pravidla, nepodřizují se. V partnerovi neustále vyvolávají pocit viny, snadno se zamilovávají, touží po svobodě, musí mít pořád pravdu. Život s nimi je někdy opravdové peklo a vydrží jen otrlí.

Příklad vztahů:

hysterik + hysterik = něco jako italská domácnost, bitva dvou silných povah, někdy dokážou vystrašit hádkami i své přátelé, sousedy, šokují společnost, denně se hádají a nezažívají žádnou nudu.

narcis + hysterická osoba = spojení krásy a zviditelnění, dvě poruchy, které bez sebe nemohou existovat.

hodná osoba + hysterická osoba = spojení, kde ten hodný trpí a vše trpělivě snáší, určitý projev masochismu.

Hysterii může spustit smrt blízké osoby, týrání, znásilnění, šikana ve škole, problémy doma, nedostatek lásky od rodičů, přehnané požadavky, špatná výchova

Ale pozor, ne každý, kdo projevuje svoje emoce, musí být hysterik. Taková osoba se nemusí projevit hned a už vůbec v pracovním kolektivu, svoji agresivitu uplatňuje třeba doma, bez svědků, jeho předností je umět vše dobře maskovat, hrát. Většinou si nerozumí se svoji matkou a zaujímá k ní nepřátelský postoj nebo vypadá naopak jejich vztah příliš okázalý, umělý. Vážné a složité psychopatické stavy, můžou vznikat z přílišné úzkosti, díky stresu se pak rozvíjí dál. Je mnoho případů, kdy taková osoba kolem sebe tluče, hlasitě křičí, ztratí zrak nebo paměť a přestane se hýbat.

Z důvodu, že se jedná o závažnou poruchu, je nutná pomoc psychiatra nebo jiného odborníka

Pokud pacient nepozná, že je nemocný a potřebuje pomoc, nebude pomoc účinná. Odstranit pouze příznaky nepomůže, musí se jít ke kořenu problémů a úzkosti, pomáhá psychoterapie nebo hypnoterapie. U hypnoterapie se nemocný vrací zpět k pocitům, které potlačil, je třeba se osvobodit vnitřně od takové přítěže, jedině tak se dokáže nemocný oprostit od vnitřních problémů.

Všichni potřebují lásku, i hysterické osoby. Pomozme jim tím, že nebudeme reagovat špatně na jejich touhu nás vytočit, zůstaneme klidní a rozvážní, nepřistoupíme na jejich hru provokace a zviditelnění. Oni nikdy nebudou jiní, jen potřebují najít pochopení.

Romain Rolland řekl:

"Největším štěstím v životě člověka je vědomí, že nás někdo miluje proto, jací jsme, nebo spíše přesto, jací jsme."

Blogerka Michaella

(zdroj obrázku:pixabay/pinterest zdroj informací: knížky o poruchách osobnosti, knížky o hysterii, osobní zkušenosti a vlastní úvaha)

blogerkamichaella.cz 2021- bez omezení / Všechna práva vyhrazena 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!